Minecraft Oynayan Kaç Kişi Var?

Minecraft Oynayan Kaç Kişi Var?

2011 yılında piyasaya sürülen Minecraft, dünyanın en çok satan oyunu olduğundan dolayı oyuncular tarafından “minecraft oynayan kaç kişi var?” sorusunun cevabı merak ediliyor.

Minecraft Oyunu Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler

Minecraft hayatta kalma ve serbest dünya oyunu karışımı bir oyun olsa da oyunu sadece bir şeyler inşa etmek için kullanan insanlar da bulunuyor. Oyun 2011 yılında Mojang Studios tarafından yayınlanmış, 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınmış bir sandbox oyunudur. Bu oyun size küplerle değişik tasarımlar yapmak imkânı sunuyor, 3 boyutlu xovel grafiklerine de sahip bir oyundur.

Ayrıca server açarak arkadaşlarınızla çok oyunculu bir şekilde oynayabileceğiniz bu oyunu tek oyunculu modda hayatta kalma olarak da oynamanız mümkündür. Oyun ilk sürümünden beri güncellenmeye devam eden bir oyundur ve güncelliğini korumaya devam ediyor.

Minecraft’ta Bulunan Oyun Tipleri ve Kısa Açıklamaları

Minecraft sürekli olarak güncelleme alan bir oyun olduğundan yeni modlarla renklendirilir, bu oyunun başlangıcından beri değişmeyen beş adet oyun tipi bulunuyor:

  • Hayatta Kalma olarak çevrilen Survival, Minecraft’ın ana oyun modlarından biridir ve bu odda hayatta kalmak için çabalamanız şarttır. Hayatta kalabilmek için birçok kaynak toplamalı, sığınabileceğiniz yapılar inşa etmeli, yaratıkları öldürmeli ve yemek yemelisiniz.
  • İngilizcesi Hardcore olan Zorlayıcı oyun modunda ise hayatta kalma kuralları geçerli olsa da öldüğünüz takdirde yeniden doğmanız mümkün olmaz.
  • Creative, yani Yaratıcı modda oyundaki her türlü malzemeyi kullanmanız mümkündür ve bu modda can barı, açlık sınırı ile tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.
  • Macera (Adventure) modunda bloklar sadece doğru aletlerle kazılabilir, bu haritalar internet üzerinden bulunabilir ve yeni dünya oluşturulurken seçilemez.
  • Speactator, yani İzleyici modunda oyundaki dünya ile hiçbir şekilde etkileşimde bulunamazsınız ve sadece sürekli olarak uçarak dünyanızdaki olayları inceleyebilirsiniz.

Oyun zevkinize veya tercihinize göre seçebileceğiniz bu oyun türlerinin arasında bulunan Hayatta Kalma modunun Minecraft’ın ana ve ilk oyun mod olduğunu söylemekte de fayda var.

Minecraft Oynayan Kaç Kişi Var?

Minecraft Oynayan Kaç Kişi Var?

Minecraft’ta Kullanılan Madenler ve İsimleri Nelerdir?

Minecraft’ta çok çeşitli olarak maden bulunur ve bu madenlerin enderlik sıralaması farklıdır. En ender olan maden Netherite iken en sık rastlanan maden kömürdür. Minecraft’ta görebileceğiniz madenler kömür, demir, lapis lazuli, altın, elmas, kızıltaş, zümrüt, kuvars ve netherite olarak sayılabilir.

Minecraft’ta Bulunan Boyutlar Nelerdir?

Minecraft’ta birbirinden farklı olarak üç adet boyut bulunur. Bu boyutlar sırasıyla Overworld, Nether ve End’dir. Overworld, doğduğunuz ve gelişiminizi tamamladığınız dünya olarak özetlenebilir. Nether ise obsidiyen taşı ile geçit oluşturarak gittiğiniz bir boyuttur, bu boyutta birçok eşsiz madene sahip olabilirsiniz. Nether boyutunun kendine has beş tane boyutu bulunuyor. Nether boyutları Çarpık Orman, Kızıl Orman, Ruh Kumu Vadisi, Nether Rüzgârlı Vadileri ve Basait Deltası’dır. End boyutunda denk geleceğiniz şeyler ise genellikle daha önce görmediğiniz güçteki yaratıklardır.

Minecraft Dünya Çapında Kaç Kişi Tarafından Oynanıyor?

Günlük ve aylık olarak oynayan kullanıcı sayısı güncel bir bilgi dahilinde olmasa da oyunun iki yüz milyon kopyadan daha fazla sattığı ve dünya tarihinin en çok satan oyunu unvanına sahip olduğu bir gerçektir.