Valorant Toksikliğe Karşı Yeni Bir Adım

Valorant Toksikliğe Karşı Yeni Bir Adım

Geçen sene FPS kategorisinde oyunların çıkması ve dikkatleri üzerine çekmesi sonucunda bazı adımların atılması zorunlu bir hal aldı. CS:GO adı verilen oyunun tekelleşmeye başlaması karşısında Riot Games tarafından yapılan karşı atak Valorant oldu. Bir yıldan uzun süredir piyasada olan oyunun güncelleme ve özelliklerinin artırılması yolunda hızlı adımlar atması bekleniyor. Riot Games oyuncuların değer göreceğini söylediğinden beri hilelere karşı çözümler üretmeye başladı.

Bahsedilen Yenilikler

Oyunculara değer vereceğini söyleyen oyun şirketi bu aşamada bazı şikayetlerin giderilmesi yönünde adımlar atıyor. Hilelerin çözüme kavuşturulmasına ek olarak oyun içi sesli görüşmelerde de bazı değişimlerin yapılması yoluna gidildi. Bunun için Riot tarafından yapılan denetlemelerin olmasına karar verildi. Sesli görüşmelerin kayıt altına alınacak olması da bir başka önemli adım oluyor.

Sesli İletişimin Değeri

Takımların taktiksel açıdan daha iyi bir yere gelmesine etki eden sesli irtibatlar kazanma konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Sesli konuşmalarla dikkat dağıtmaya çalışan ve küfür eden oyuncuların rapor edilmesine dayanan bir sistem vardı. Belli bir rapor sayısına ulaşıldığında bir süreliğine oyuncunun sesli iletişim kullanmasına izin verilmiyordu. Atılan son adım artık kullanıcıların sesli iletişim konusunda daha rahat olmasını sağlayacak gibi duruyor.

Valorant Toksikliğe Karşı Yeni Bir Adım

Valorant Toksikliğe Karşı Yeni Bir Adım

Konuşmaların Kayıt Altına Alınması ve Gizlilik

Konuşmaların kayıt altına alınması da benzer bir mantıkla yapılacak gibi duruyor. Kullanıcıların rapor sayısına bağlı olarak bazı oyuncuların dinlenmesi söz konusu oluyor. Bu durum gizlilik endişelerinin oluşmasına neden olurken oyunun bu konuda geri adım atmayacağı kesinleşti. Çünkü bunu kabul etmeyenlerin sesli görüşme özelliğinden yararlanmasına izin verilmiyor.

Toksik Mesajlara Çözüm

Riot Games toplulukları toksik mesaj atma konusunda sık sık sorun yaşıyor. Şirketin amaçlarından bir tanesi bu algıyı yok etmek olduğundan engeller oluşturmaya çalışılıyor.

Amaçların gerçekleşmesi için:

  • Sesli konuşmaların dinlenmesi,
  • Raporlama sistemine devam edilmesi,
  • Sesli sohbetin kaydedilmesini istemeyenlerin bu özelliği devre dışı bırakması adımları atılıyor.

Oyuncuların bu sayede daha rahat olması ve toksik mesajlar konusunda rahatlaması bekleniyor. Oyuncuların bazılarında endişe oluşturmasına karşılık genel anlamda olumlu dönüşler alınması bekleniyor.